1.391,20 kr.
941 på lager
Unger OptiLoc™ og TelePlus™ aluminium teleskopstang i er lavet af massivt anodiseret, ekstruderet aluminium og har et todelt krave design med udskiftelige indre og ydre gevind. Den leveres med en Unger ErgoTec låse kegle (65399) med en låseknapsfunktion, der er meget alsidig til fastgørelse af mange forskellige værktøjer.
Unger har for nylig opdateret kraverne og grebene for at gøre dem mere ergonomisk designet med henblik på komfort. Der er nu en pil på kraven, der viser hvilken vej man låser op. Grebet har en ny skridsikker ende for at holde skaftet på plads når det er på jorden, og for at beskytte stangen mod skader.
Unger OptiLoc™ og TelePlus™ har henholdsvis 2, 3 og 5 sektioner kommer i hele otte forskellige størrelser. Størrelsen angiver den fuldt udvidede længde. Den sammenklappede længde angiver vi under hvert produkt.
Unger ErgoTec Locking Cone (65399) er stangspidsen, der kommer på enden af OptiLoc og TelePlus™ stangen. Den kan fastgøres på tre forskellige måder så der er rigelig mulighed for at få tilbehør:
BEMÆRK: Låseknappen på Unger ErgoTec låse kegle er specifik for Unger-værktøjer. Til andre mærker bør du bruge friktionssamlingen eller ACME-gevindet, afhængigt af værktøjet.
Snap-on: Denne vedhæftningsmulighed indebærer at man fjerner Unger ErgoTec låse keglen. Nogle Unger-værktøjer vinkel kræver fjernelse af stangspidsen og klikke værktøjet direkte på aluminiumsenden af stangen. Et eksempel på dette er Unger knækled (65385)
Klik her for at se udvalg af tilbehør
For at opnår den rette rengøringsvinkel eller hvis du skal nå ind på en lille afsats bør du se på Unger knækled (65385) Dette er genialt hvis du har brug for lidt justeringsmulighed, mens du arbejder i højden. Den er specielt designet til at fungere sammen med Unger OptiLoc™ og TelePlus™ stangen. Du kan finde den opført under relaterede varer nederst på siden. Du kan justere og låse adapteren på plads ved næsten enhver vinkel, og den vil give dig lidt ekstra rækkevidde til at rengøre overalt.
Alle dele af Unger OptiLoc-stængerne kan udskiftes.
Model: Unger OptiLoc TF100
Modelbillede:
Størrelse på billede kan afvige i forhold til faktisk størrelse.